Yemeksefi.com Blog

Yemeklerde Malzemelerin Ölçüsü Nasıl Ayarlanmalı

Yemek yaparken en önemli nokta malzemelerin ölçüsüdür. Birçok ev hanımı yemek yaparken göz kararı kullanırken yemek yapmaya başlayan birçok kadın ya da genç kız ürünlerin üzerinde bulunan ölçüleri kullanarak yemekleri yaparlar.

Yeni yemek yapmaya başlayanlar için ölçüleri kullanmak önemlidir. Çünkü kullanılacak malzemelerin ölçüsünü bilmek, neyi ne kadar katacağımızı anlamak bu noktada önem kazanır.

Yemeklerde malzemelerin ölçüsünü ayarlamak için birçok yöntem kullanılır. Bu yöntemlerin bazıları ise kısaca şöyle sıralanabilir:

Göz kararı ile yemek ölçüsü ayarlamak

Göz kararı ile yemek yapmayı genelde yemek yapma işinde artık tecrübe kazanmış kişiler yapmaktadır. Daha önceden yemek yaparken bir avuç, biraz, bir tutam gibi farklı ifadeler kullanılırken artık sadece göz kararı ifadesi ile yemek ölçüleri belirlenirdi. Göz kararı ile sıvı malzemelerin ölçümleri yapılırken küçük miktarları da yemek kaşığı, tatlı kaşığı ya da çay kaşığı gibi maddelerle ölçebilirsiniz.

Yemekler malzeme ölçüsü ayarlama

Ölçü kapları kullanarak yemek ölçüsünü ayarlamak

Mutfak ölçü kapları yemek ölçüsü belirlemede en doğru oranları veren malzemelerdir. Ölçü kaplarını kullanarak yemeklerinizde kullanacağınız miktarları doğru oranlarda ayarlayarak yemeklerinizin tam kıvamında olmasını sağlayabilirsiniz. Ölçü kapları içinde terazi, sıvı malzemeleri ölçmek için ölçülü bardaklar bulunmaktadır. Özellikle diyet yapanlar için terazi kullanılarak yapılan yemek ölçüleri daha kullanışlı olmaktadır.

Elle tartarak yemek ölçüsü ayarlamak

Elle tartarak yemek ölçüsü ayarlamak genelde profesyonel şeflerin daha hızlı olmak adına uyguladıkları bir yöntemdir. Ev hanımlarının genellikle kullanması önerilen ölçü aletleri arasında elle tartmak yerine tatlı kaşığı, yemek kaşığı, çay kaşığı, fincan ya da su bardağı ölçüleri en uygun olan ölçülerdir.

Küçük boy, orta boy ve büyük boy yemek ölçüsü ayarlamak

Küçük, büyük ve orta boy ölçü terimleri genelde sebzeler için kullanılmaktadır. Bu tabirlerin karşılığı muhakkak gr. olarak karşılığını bulmaktadır. Mesela orta büyüklükte bir domates yaklaşık olarak 100 gr.’a denk gelmektedir. Orta boy patates genelde 100 gr.’a eşit olmaktadır. Ev hanımları bu ölçüleri genellikle çok rahatlıkla kullanır ve yemek yaparken küçük boy, orta boy gibi sebzeleri seçerek yemeklerini bu ölçülere göre kolayca yapabilirler.

Bizim size önerimiz yeni yemek yapmaya başlayanlar için alışıncaya kadar tarifteki ölçüleri birebir kullanmaları ve sonrasında bu ölçüleri göz kararı gibi kullanmaya başlamalarıdır.

Yorumlar

  • Sosyal Ağlarda Paylaş