Yemeksefi.com Blog

Yemek Tarifleri

Yemek Tarifleri

Türkiye’de her yörenin tat anlayışı farklıdır. Bu yazımızda size vereceğimiz tarifleri Türkiye’nin doğusundan batısına tüm yörelerden seçilmiş mutfaklardan hazırlayıp sunuyoruz. Ev hanımları için değil de en fazla çalışan hanımlar için yemek tarifleri pratik olmalı fikrine dayanarak, pratik yemek tarifleri vereceğiz.
Yemek yapma seçeneklerinin en çok kolay kısmından yararlanmak isteyen çalışan kadınlar, dolma sarmak, mantı yapmak, içli köfte yapımı, yufkasını kendisi açarak börek yapmak gibi tariflerden maalesef uzak kalırlar. Lezzetli ve uzun süreli yemek yapamamalarının bir takım sebepleri vardır.yemek-tarifleri
Çalışan bayanlar ne kadar becerikli olsalar da istedikleri yemekleri yapamadıklarını biliriz. yemek yapamama sebepleri tüm gün çalıştıkları için yorgunluk ve zaman bulamamak o yüzden verdiğimiz yemek tariflerini kolay yemek tarifleri seçeneklerinden vermek istiyoruz.

Çalışan Kadınlar İçin Pratik Yemek Tarifleri

calisan-kadinlar-icin-pratik-yemek-tarifleri

Şimdi bu yazıyı okuyan çalışan kadınların hepsi makarna, yumurta, patatesten yapılan yemeklerden birisini verebileceğimizi düşünebilir fakat biz hem lezzet hususunda bir numara hem de çok hızlı hazırlanma hususunda bir numara birkaç tane tarifle karşınızdayız.

Fırında Pişmiş Mis Gibi Soslu Baget Tarifi

4 kişilik bir aile için üç adet bagetten pişirdiğinizi düşünürsek 12 baget size yetecektir. Pişirmesi çalışan kadınlar için kolay olduğu kadar ev hanımları için de evde işleri olduğunda dışarıda alışverişleri olduğunda kolaylıkla yapılacak bir tariftir.

soslu-baget-tarifi
Bu yemeğin yapılışını, pişirilme şeklini ve bir çok yemek tariflerini yemek tarifleri kitabı içeriğinde de bulabilirsiniz. Fırında pişmiş mis gibi soslu baget tarifinin hazırlanışı ve pişme süresi ortalama 1 saat kadar vakit almaktadır. Sofra hazırlığınızı mutlaka bu süreye göre yapınız. Sıcak yemekler gurubunda olduğundan dolayı soğutmadan yemek gereklidir.

Malzemeler

• 12 adet baget
• 1 yemek kaşığı domates salçası
• 1 tatlı kaşığı kekik
• 1 çay kaşığı karabiber
• 1 çay kaşığı kırmızı biber
• 1 çay kaşığı tuz
• 3 yemek kaşığı sıvı yağ
• 5 yemek kaşığı taze kaşar rendesi

Soslu Baget Yapılışı

Büyükçe bir cam kasenin içinde tüm bagetleri ve malzemeleri karıştırınız. Bu karışıma 5 yemek kaşığı taze kaşar rendesini koymayınız. Daha sonra tüm bagetleri bir fırın tepsisine düzgünce diziniz.
200 derecelik fırında 45 dakika kadar pişiriniz. Bagetlerinizin fırından çıkmasına 2 dakika varken üzerlerine 5 yemek kaşığı taze kaşar rendesini serpiniz. Piştikten sonra sıcak olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Kolay Sulu Yemek Tarifleri

Çalışan kadınlar için pratik yemek tarifleri arasına bir tane de kolay sulu yemek tarifi koyalım dedik. Bazı kişiler katı yemekler yerine sıvı yemekleri tercih ederler. Sulu yemeklerin daha sağlıklı düşünen insanlar en azından haftada dört kez sulu yemek yenmesi gerektiğine inanırlar.

kolay-sulu-yemek-tarifleri
Sulu yemek severler için olan bu tarifimizi hem hazırlamak hem de sunum yapmak oldukça kolay olacak. Patlıcanlı yemekleri çok sevenler için karnıyarık ve oturtmaya benzeyen kolay patlıcan yemeği.

Kolay Patlıcan Yemeği

Patlıcan yemeğini bir çoğumuz severiz hatta çocuklarımız da çok sever. Çalışan kadınların çok fazla patlıcan kızartarak karnıyarık yemeği yapmak zordur. Fakat doğru bir şekilde beslenmeyen çocukların ve yetişkinlerin bağışıklık sisteminin de düştüğü bilinmelidir. Çok kolay bir şekilde yapacağınız bu patlıcan yemeğini seveceğinizi umarak tarifini verelim.

Malzemeler

• 5 adet patlıcan
• 2 adet kuru soğan
• 200 gram kıyma
• 2 adet domates
• 1 çay bardağı sıvı yağ
• 1 çay kaşığı tuz
• 1 çay kaşığı karabiber
• 1 çay kaşığı kırmızı biber
• 2 diş sarımsak
• 1 yemek kaşığı salça

Kolay Patlıcan Yemeği Yapılışı

Tüm patlıcanları yıkayarak kurulayın. Daha sonra patlıcanları 200 derecelik fırında yumuşayana kadar pişirin. Pişen patlıcanların kabuklarının hepsini hiçbir şekilde kabuk kalmayacak şekilde soyun.
Ayrı bir tencerede kavurduğunuz soğanın içine kıymayı koyarak kavurun. Daha sonra domates ve salçayı karıştırarak biraz daha pişmesini bekleyin. Geride kalan tüm malzemeleri karıştırarak bir miktar pişmesini bekleyin. Daha sonra tencerede pişirdiğiniz soğanlı ve kıymalı karışımın içerisine patlıcanları boylamasına dört parçaya bölerek atın.

kolay-patlican-yemegi-yapilisi

Çok sulu yemek sevenler için bir miktar su ekleyebilirsiniz. Fakat sulu yemekleri biraz katı vaziyette sevenler çok fazla su eklemesinler. 15 dakika ocak üzerinde piştikten sonra kolay sulu yemek tarifleri içinden seçtiğiniz bu yemeği sıcak veya biraz dinlenmiş olarak servis yapabilirsiniz.

Pratik Yemek Tarifleri

Çalışan kadınlar veya ev hanımları fakat yoğun bir şekilde ev işleri ve çocuk bakımı ile ilgilenen kadınların her zaman beklentisi hızlı yemek yapabilmek için pratik yemek tarifleri seçenekleri olmuştur. Bu kadınların çoğu yemek tarifleri resimli olarak bulduklarında yaptıkları yemekleri resimdeki yemeklerle uyumlu bir şekilde yapmak isterler.

pratik-yemek-tarifleri

Çünkü sunum yemeğin son noktası ve yemeğin daha lezzetli yenmesini sağlayan etkendir. Yemek tarifleri içinde kolayca yapılabilecek sütlü tatlılar sulu yemek çeşitleri, et yemekleri, hamur işleri ve kolay yapılacak börekler bulunmaktadır. her yemeğin bir uzun yoldan yapılanı bir de kısa yoldan yapılanı vardır.

Yorumlar

  • Sosyal Ağlarda Paylaş