Yemeksefi.com Blog

Mutfakta İşinize Yarayacak Pratik Bilgiler

Mutfak işi çok eğlenceli ama bir o kadar zahmetli ve yorucu bir iştir. Çoğu zaman insan mutfaktan çıkmak istemezken çoğu zaman da mutfakta yapılan işler insana bıkkınlık verir. Hep aynı işleri yapmak, tekrar tekrar aynı şeyleri yapmak insana çoğu zaman eziyet gibi gelir.

Mutfak işlerinizi daha eğlenceli hale getirmek ve yemeklerinizi daha pratik ve kolay şekilde yapmak için birçok püf noktası vardır. Bu püf noktaları sayesinde hem yemek yapmak kolaylaşır hem de zamandan tasarruf ederek size de sevdiklerinizle beraber zaman geçirme fırsatı kalır.

Kek yapmak artık daha zevkli

Kek kalıpları çoğu kez kek yaparken kolay çıkmaz ve kekin yarısı kalıpta kalır. Bunu önlemek için yapmanız gereken tek şey kalıbın içine hamuru dökmeden önce ortasına şerit halinde alüminyum folyo koymaktır. Bu şekilde kekleriniz kalıba yapışmadan kolaylıkla çıkacaktır.

Yeni pişmiş kekin ortasına herhangi bir malzeme koymak oldukça zor gelebilir. Ancak bıçak yerine dikiş ipliği kullanarak keki kırılmadan ortadan ikiye ayırarak krema gibi çikolata sosu gibi malzemeleri içine rahatlıkla koyabilirsiniz.

Kek yaparken çoğu kez hamur çöker. Kek hamurunun çökmemesi için fırına koymadan kek kalıbına döktüğünüz kek hamurunu yaklaşık 20 dk. Kadar dinlendirirseniz kek hamurunuz pişerken çökmez.

Yemek şefi

Balık pişirirken ev kokacak diye korkmayın

Birçok insan evde balık yapmak istemez. Bunun sebebi balığın evde bırakacağı kokudur. Ancak ocak üzerinde limon kabuğu yakarak ya da cezvede sirke kaynatarak balık kokusunu giderebilirsiniz. Ayrıca kızgın yağın içerisine 4-5 dilim limon koyarak balık kokusunu giderebilirsiniz. Bir tencereye vanilya koyup kaynatarak mutfağınızın balık kokusundan arınmasını sağlayabilirsiniz.

Çoğu zaman balık kokusu özellikle ayıklarken ellere siner. Bunu önlemek için limonu ikiye bölerek ellerinize sürerseniz. Balık kokusunu ellerinizden temizleyebilirsiniz.

Balık kızarttığınız tavayı balık kokusundan temizlemek için kahve telvesiyle sürerseniz balık kokusu kalmaz.

Bayatlamış ekmekleri atmayın

Bayat ekmekleri küp şeklinde küçük küçük keserek kekik ve zeytinyağı ile fırında yaklaşık 10 dakika kadar pişirirseniz salata ve çorbaların yanında güzel garnitür olarak kullanabilirsiniz.

Yorumlar

  • Sosyal Ağlarda Paylaş