Yemeksefi.com Blog

İyi Bir Aşçı Olmanın Sırları

Yemek yapmak birçok insan için zevk, birçok insan için meslektir. Ancak iyi aşçı olmanın hem yetenek hem de bilgili olmanın dışında yemek yapmayı gerçekten sevmek gerekir. Herkes yemek yapabilir. Ama bu işe sabır ve gönül vermek çok daha farklı bir olaydır.

İyi bir aşçı olmak için yetenek ve sabır dışında yemek yapmayı da sevmek gerektiğini söylemiştik. Birçok konuda olduğu gibi iyi bir aşçı olmanın da birçok püf noktası ve sırrı vardır. İyi bir damak zevki, yemek yapmayı sevmek, sabırlı olmak ve emek harcamayı sevmek bu sırlardan sadece bir kaçıdır.

Birazcık dikkat, bir tutam sabır, biraz sevgi, damak zevkinize güven ile iyi bir aşçı olabilirsiniz. Ancak bunlar iyi bir aşçı olmak için yetmeyecektir. İyi bir aşçı olmak için bazı püf noktalarına da dikkat etmek gerekir.

Yapacağınız tarifi muhakkak okuyun

Yemek yapmaya yeni başladıysanız tarifinizdeki ölçülere azami şekilde uymaya gayret gösterin. Tüm tarifi baştan sona okuyun ve kafanızda tüm malzemeleri hazmedin. Yemeğin ilerleyen bölümlerinde zorluk çekmemek adına tüm malzemelerinizi eksiksiz göz önüne alın ki tarifi uygularken eksik herhangi bir ürün kalmasın.

Sabırsız olmayın

Yemek yaparken sabırsız davranmayın. Özellikle yeni yemek yapmaya başlayan kişiler için sabır çok önemlidir. Sabırsız davranışlar hem yemeğin daha uzun sürede pişmesine sebep olacak hem de çabuk pişmesi için yaptığınız davranışlar yemeğin şeklini ve şemalini bozacaktır.

İyi Yemek Yapmanın Sırları

Yemek yaparken muhakkak tadına bakın

Yemek yapmanın en önemli noktası tadıdır. Yaptığınız yemeğin tadını tatmadığınız sürece tuzunu, şekerini, baharatlarını ne kadar kullanacağınızı bilemezsiniz. Bu yüzden pişirirken muhakkak tadına bakarak yemeklerinizin tadını ölçün.

Her zaman tariflere bağlı kalmayın

Yeni başlayanlar için tarifler paha biçilmez değerdedir. Ancak çoğu zaman tarifteki ölçülerle yapacağınız yemek tutmayabilir. Bu yüzden her zaman tariflere bağlı kalmadan kendi yaratıcılığınızı da kullanarak yemeklerinizi yapabilirsiniz. Fırın yemeklerini yapmadığınız sürece her zaman tariflere bağlı kalmak çoğu zaman yemeğin güzelliğini bozabilmektedir.

Bu püf noktalarına uyarak iyi aşçılar olabilir ve nefis yemekler yapabilirsiniz.

Yorumlar

  • Sosyal Ağlarda Paylaş