Yemeksefi.com Blog

Diyet Yemekleri Tarifleri

Diyet Yemekleri Tarifleri

diyet-yemekleri-tarifleri

Fit bir vücuda sahip olmak isteyen herkes fazla kilolarından kurtulmaya çalışıyor. Son zamanlarda televizyonlarda ve sosyal medyada uzmanların ve bitki uzmanlarının tavsiye ettikleri zayıflama kürleri, diyet yemekleri, zayıflama çayları oldukça fazla izlenir ve sosyal medyada oldukça fazla tıklanır oldu.
Diyetlerinize yardımcı olmak, fit bir vücuda sahip olmanız için bu yazımızda pratik diyet yemek tarifleri vereceğiz. Umarız ki verdiğimiz yemek tarifleri sağlıklı ve hızlı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmanıza ve kilo kontrolünüzü sürekli yapmanıza yardımcı olacaktır.

Lezzetli Diyet Yemekleri Tarifleri

Diyet yemeklerinde her zaman başımıza gelen sıkıntı diyet yemeklerinin lezzetsiz olmasıdır. Lezzetsiz yemekleri yerken üçüncü günden sonra çoğumuz diyet yemeklerinden vazgeçerek tekrar normal yemeklerimizi yerken buluruz kendimizi.

lezzetli-diyet-yemekleri-tarifleri
Burada vereceğimiz lezzetli diyet yemekleri tarifleri hem lezzet açısından ağzınıza layık hem de kalorisi düşük diyet yemekleri olacaktır. Diyet yemeklerinde genellikle yağ kullanılmadığından dolayı yemeklerin sadece sebzelerindeki tadı aldığımız için yemeklerin lezzetsiz olduğunu hissederiz.
Temel olarak katı olarak pişirdiğimiz yani haşlama usulü ile pişirdiğimiz diyet yemeklerimize bir miktar baharat ve bir miktar yoğurt eklediğimizde çoğu diyet yemeğinden yoğurtlu mantı tadı bile alabiliriz.

Fırında Karnabahar

Karnabahar hem kalorisi düşük hem de lezzetli bir sebzedir. Haşlayarak yağsız olarak yenildiğinde kalorisi de oldukça çok düşmektedir. Fırında karnabahar tarifi için gerekli malzemeler de evimizde her zaman bulabileceğimiz malzemelerdir.
Malzemeler

• Bir top karnabahar
• 1 çay kaşığı kırmızı biber
• 1 çay kaşığı karabiber
• 1 çay kaşığı tuz
• 1 adet yumurta

Fırında Karnabahar Yapılışı

Karnabaharları küçük bölümlere ayırarak içerisine diğer malzemeleri yani kırımızı biber, karabiber, tuz ve yumurtayı koyarak karıştınız. Bu karnabaharları fırın kağıdına tepsi üzerine yerleştiriniz. 20 dakika kadar yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Daha sonra fırından çıkartarak servis yapabilirsiniz.

firinda-karnabahar-yapilisi
Diyet sebze yemekleri içerisinde bu tarif en lezzetli ve yenilebilir tariflerden birisidir. Fırından çıkarttığınız karnabaharların üzerine isterseniz yoğurtta dökerek yiyebilir isterseniz sade olarak da tüketebilirsiniz. Hiç yağsız bir şekilde de yapılabilecek bu diyet yemeğini fırına koyarken iki yemek kaşığı sıvı yağ da ekleyebilirsiniz.

Lezzetli Karışım “Diyet Çorba”

Diyet yemekleri nelerdir diye merak edenler için içerisinde çok fazla karbonhidrat ve kalori değeri yüksek besin bulunmayan yemeklere verilen isimdir. Diyet yemeklerinin de ölçülü bir şekilde yenmesi gerektiğini unutmamak gereklidir. Çünkü çok fazla yenilen diyet yemekleri de vücuda kalori alımını çoğaltmaktadır.

lezzetli-karisim-diyet-corba

Diyet Çorba Malzemeler

• 1 litre su
• 5 kaşık buğday
• 5 kaşık haşlanmış nohut
• 5 kaşık haşlanmış kuru fasulye
• Küçük bir demet ıspanak
• Diyet Çorba Yapılışı

Nohut, kuru fasulye, buğday akşamdan ıslatılarak bekletilir sabah olduğunda düdüklü tencere içerisinde yarım saat süreyle haşlanarak yumuşayıncaya kadar pişirilir. Daha sonra içerisine küçük bir demet ıspanağı ince ince doğrayarak ıspanağın da pişmesi beklenir. Daha sonra bu karışımın içerisine taze taze her yediğinizde 5 kaşık yoğurt koyarak tüketebilirsiniz.

Bu çorba hem tok tutmaya etkili hem de diyet yaparken düşen direncinizi toplamak için epeyce B12 vitaminlerinin yer aldığı bir çorbadır. Diyet yapanlar gün içerisinde 3 kaseye kadar tüketebilir.

Çeşit çeşit diyet yemek tariflerine ve zayıflama kürlerine ulaşmak istiyorsanız diyet yemekleri tarifleri resimli sayfayı da inceleyerek kendi diyetinize uygun bir çok diyet yemeği ve kürü çeşidine ulaşabilirsiniz.

Diyet Yemekleri Yiyerek Zayıflamak Mümkün Mü?

Bazılarımız için diyet yemekleri tarifleri ile zayıflama mutlaka gereklidir. Fakat diyet yemeklerinde de çoğumuz ölçülü davranmamız gerektiğini bilmeyiz. Ve zayıflama sürecine giren herkes kilolarını mutlaka birkaç ay içinde veya birkaç gün içinde atmayı bekleyerek hata yapıyor.
Fakat bu hatadan hızlı bir şekilde dönülmesi gerekiyor. Çünkü vücudumuza topladığımız kiloları birkaç gün içinde veya birkaç ay içinde almadığımızı mutlaka bilmeliyiz. Çok kısa sürede almadığımız kiloları da çok kısa sürede vermemiz mümkün değildir.

Mesela hala 2 kilo verdim, 4 kilo verebildim diyen kişileri düşünün; çok memnuniyetsizler. Fakat marketten aldığınız 3 – 4 kilo domates veya elmayı düşünün. Eve getirene kadar kolunuz ağrı yapıyor zorlanıyorsunuz yani 3 – 4 kilo dediğiniz kilo miktarının hacmini bir gün eve getirdiğiniz elmalara ve domateslere bakarak ne kadar yer kapladığını mümkünse gözden geçirerek verebildiğiniz bir kiloya bile şükredebilirsiniz.

Diyet Yemek Tarifleri Ve Kalorileri

Diyet yaparken en fazla yaptığımız hatalardan birisi de yediğimiz besinlerin kalori hesaplarını yapmamamızdır. Kalori hesabı yaparak diyet yemekleri tarifleri ve kalorileri göz önünde bulundurularak yapılan diyetlerin başarı oranı diğer hızlı diyetlerden çok daha fazla başarılıdır.
Mesela burada birkaç tane besinin kalorisini paylaşarak yemek yerken kilo kontrolü yapmak istiyorsak mutlaka besin kalorilerini göz önünde bulundurmalıyız. Örnek 100 gram kavrulmuş fıstık 585 kalori, bir ince dilim beyaz ekmek 70 kalori, 100 gram pirinç pilavı 150 kalori gram ölçüsünü üzerinde gramajı bulunan bazı paketli besinleri göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

Yorumlar

  • Sosyal Ağlarda Paylaş